49th WMTS
CHAMPIONSHIP 2019
tournament countdown
Happening
2019 08 03-09 Vilnius, Lithuania

WINNERS BOARD

All finalists and semi-finalists (1st place, 2nd place, both 3rd places) as well as Consolation finalists (winner and finalist) are to be awarded with special  WMTS2019 medals by the referee immediately after the matches.Please turn to Referee for your acknowledgment.

MEN SINGLES

MS OPEN:
1st: R.GOVONI (ITALY)
2nd: T.FIALA (CZECH REPUBLIC)
3rd: I.DEGRELL (HUNGARY), J.PARADOWSKI (POLAND)
Consolation winner: V.VASILCHENKO (RUSSIA)
Consolation finalist: T.ANDZIULIS (LITHUANIA)

MS40+:
1st: R.TELEGA (POLAND)
2nd: M.JOCYS (LITHUANIA)
3rd: T.LATKAUSKAS (LITHUANIA), M.NEVERAUSKAS (LITHUANIA)

MS45+:
1st: M.KRYWIAK (POLAND)
2nd: C.BARMEYER (GERMANY)
3rd: A.AHO (FINLAND), M.KOCZOROWSLI (POLAND)
Consolation winner: Z.ANDRIUKAITIS (LITHUANIA)
Consolation finalist: K. RAICEVICIUS (LITHUANIA)

MS50+:
1st: E.VALEINIS (LATVIA)
2nd: R.FIEDLER (CZECH REPUBLIC)
3rd: P.RAK (HUNGARY), A.PAPPONI (ITALY)
Consolation winner:  G.PILIPAVICIUS (LITHUANIA)
Consolation finalist: A.ČESAS (LITHUANIA)

MS50+:
1st: E.VALEINIS (LATVIA)
2nd: R.FIEDLER (CZECH REPUBLIC)
3rd: P.RAK (HUNGARY), A.PAPPONI (ITALY)
Consolation winner:  G.PILIPAVICIUS (LITHUANIA)
Consolation finalist: A.ČESAS (LITHUANIA)

MS55+:
1st: T.TARASEVICIUS (LITHUANIA)
2nd: R.URBANEC (CZECH REPUBLIC)
3rd: A.FERENCZ (POLAND), W.PIETRZAK (POLAND)
Consolation winner:  J.KLOCKE (GERMANY)
Consolation finalist: S.FETISON (ESTONIA)

MS60+:
1st: O.HARDER (GERMANY)
2nd: S.SHEPHERD (USA)
3rd: A.CELLINI (ITALY), G.CLERICI (ITALY)
Consolation winner:
Consolation finalist:

MS65+:
1st: G.BRIZZI (ITALY)
2nd: A.AJUTI (ITALY)
3rd: P.FRUGONI (ITALY), S.SIMON (INDONESIA)
Consolation winner: J.GIRSKIS (LITHUANIA)
Consolation finalist: A.GETERUD (SWEEDEN)

MS70+:
1st: C.DORIGOTTI (ITALY)
2nd: A.GAILIUS (LITHUANIA)
3rd: U.ROSSATI (ITALY), G.ROSSI (ITALY)
Consolation winner: M.MOKOS (LITHUANIA)
Consolation finalist: A.GETERUD (SWEEDEN)

MS75+:
1st: G.GROELL (GERMANY)
2nd: H.DENING (GERMANY)
3rd: H.AHO (FINLAND), V.VAIČIULIONIS (LITHUANIA)
Consolation winner: C.WEN (TAIWAN)
Consolation finalist: J.SAFIAN (POLAND)

MS80+:
1st: N.THORELL (SWEEDEN)
2nd: S.TOMITA (JAPAN)
3rd: E.MISLEY (HUNGARY), B.SOLARSKI (POLAND)
Consolation winner: K.VADLAMUDI (USA)
Consolation finalist: S.JACOBSON (SWEEDEN)

LADIES SINGLES

WS OPEN:
1st: O.SZPAK (POLAND)
2nd: K.BANDERE (LATVIA)
3rd: K.BENDE (HUNGARY), G.GINTAUTAITE (LITHUANIA)
Consolation winner: L.IMMELI (FINLAND)
Consolation finalist: J.BORKYTE (LITHUANIA)

WS 40+:
1st: A.WOJCIUK (POLAND)
2nd: A.KEPENE (LITHUANIA)

WS 45+:
1st: K.BERMOSER (AUSTRIA)
2nd: K.BAGYI (HUNGARY)
3rd: K.BECK (HUNGARY), A.WIDZISZOWSKA (POLAND)
Consolation winner: J.RIMIENE (LITHUANIA)
Consolation finalist: V.RAICEVICE (LITHUANIA)

WS 50+:
1st: V.MCEVOY (USA)
2nd: M.EMERSONE (LATVIA)
3rd: J.GALUSZKA-GARNUSZEK (POLAND), R.STEPONKIENE (LITHUANIA)

WS 55+:
1st: B.ADOMAVICIENE (LITHUANIA)
2nd: H.EGGESBO (NORWAY)
3rd: A.KAASIK (ESTONIA), G.MARTINI-KAMINSKA (POLAND)
Consolation winner: C.MORETTI (ITALY)
Consolation finalist: I.CAUNE (LATVIA)

WS 60+:
1st: U.HACHMOLLER-EISENBACH (GERMANY)
2nd: H.KRSNAKOVA (CZECH REPUBLIC)
3rd: A.HAUSEN (NORWAY), B.MILIAUSKIENE (LITHUANIA)

WS 65+:
1st: B.SIDOFF (USA)
2nd: L.TARABORELLI (ITALY)
3rd: B.KEDZIERSKA (POLAND), M.PAWELEC-WOJTALIK (POLAND)
Consolation winner: L.BERNDTSSON (SWEEDEN)
Consolation finalist: A.STOKLAND (SWEEDEN)

MEN DOUBLES

MD OPEN:
1st: M.DYRDA (POLAND)/T.FIALA (CZECH REPUBLIC)
2nd: I.DEGRELL (HUNGARY)/R.GOVONI (ITALY)
3rd: C.BARMEYER (GERMANY)/J.SCHAMBERGER (GERMANY), M.KRYWIAK (POLAND)/J.PARADOWSKI (POLAND)
Consolation winner: M.NEVERAUSKAS (LITHUANIA)/M.SIDLAUSKAS (LITHUANIA)
Consolation finalist: J.STANAITIS (LITHUANIA)/K.VENCEVICIUS (LITHUANIA)

MD 40+:
1st: D.DRUNGA (LITHUANIA)/M.JOCYS (LITHUANIA)
2nd: M.DAMASEVICIUS (LITHUANIA)/M.MAZURKEVICIUS (LITHUANIA)
3rd: Z.ANDRIUKAITIS (LITHUANIA)/O.DEDUCHOVAS (LITHUANIA), Z.DAMBRAUSKAS (LITHUANIA)/R.GUDAS (LITHUANIA)

MD 45+:
1st: A.AHO (FINLAND)/M.RISKA (FINLAND)
2nd: M.KOCZOROWSKI (POLAND)/R.TELEGA (POLAND)
3rd: R.FIEDLER (CZECH REPUBLIC)/J.KALHOUS (CZECH REPUBLIC), A.VALIUKEVICIUS (LITHUANIA)/R.VENCEVICIUS(LITHUANIA)
Consolation winner: O.RES (CZECH REPUBLIC)/D.RIMAS (LITHUANIA)
Consolation finalist: Z.KLIVECKA (LITHUANIA)/K.RAICEVICIUS (LITHUANIA)

MD 50+:
1st: W.PIETRZAK (POLAND)/G.SZELAGOWICZ (POLAND)
2nd: L.BORKOWSKI (POLAND)/A.FERENCZ (POLAND)
3rd: K.PONGRASZ (HUNGARY)/P.RAK (HUNGARY), C.MAFFI (ITALY)/A.PAPPONI (ITALY)
Consolation winner: A.CESAS (LITHUANIA)/A.DARATIS (LITHUANIA)
Consolation finalist: R.JURKEVICIUS (LITHUANIA)/D.STEPONKUS (LITHUANIA)

MD 55+:
1st: O.HARDER (GERMANY)/J.KLOCKE (GERMANY)
2nd: M.AHO (FINLAND)/P.TARKKILA (FINLAND)
3rd: T.TARASEVICIUS (LITHUNIA)/R.ZALIUNAS (LITHUANIA), P.KEITH (CANADA)/G.SPRICIS (LATVIA)
Consolation winner: V.DOBILAS (LITHUANIA)/S.FETISOV (ESTONIA)
Consolation finalist: A.DOVYDAITIS (LITHUANIA)/E.KADUSEVICIUS (LITHUANIA)

MD 60+:
1st: E.BREAUX (USA)/B.DULKIN (USA)
2nd: A.CELLINI (ITALY)/P.FRUGONI (ITALY)
3rd: R.BOGUSLAV (POLAND)/T.MAZIAK (POLAND), E.DJAJADI (INDONESIA)/E.GULTOM (INDONESIA)
Consolation winner: C.CHUNG (TAIWAN), J.KIS (SLOVENIA)
Consolation finalist: V.PRIKHODKO (RUSSIA)/J.SPURAS (LITHUANIA)

MD 65+:
1st: A.GETERUD (SWEEDEN)/L.HAGBERG (SWEEDEN)
2nd: C.HULPE (ROMANIA)/S.SIMSON (INDONESIA)
3rd: G.BRIZZI (ITALY)/C.DRIGOTTI (ITALY), P.STROMME (NORWAY)/E.ZADIG (NORWAY)
Consolation winner: J.KIRKPATRICK (USA)/P.MONSANTOFLIS (USA)
Consolation finalist: V.PUOLAKKA (FINLAND)/H.SAVOLAINEN (FINLAND)

MD 70+:
1st: A.GAILIUS (LITHUANIA)/S.LABANAUSKAS (LITHUANIA)
2nd: J.MASKELIUNAS (LITHUANIA)/J.STANAITIS (LITHUANIA)
3rd: I.DRZIK (SLOVENIA)/M.MOKOS (SLOVENIA), U.ROSSATI (ITALY)/A.TERENZIO (ITALY)
Consolation winner: P.KOLODZIEJ (POLAND)/J.SZANTHO (HUNGARY)
Consolation finalist:K.KATAOKA (JAPAN)/K.WATANABE (JAPAN)

MD 75+:
1st: H.DENING (GERMANY)/G.GROELL (GERMANY)
2nd: H.AHO (FINLAND)/N.THORELL (FINLAND)
3rd: Z.NANOWSKI (POLAND)/J.SAFIAN (POLAND), H.KICHIKAWA (JAPAN)/V.VAICIULIONIS(LITHUANIA)

MD 80+:
1st: B.BRESCIANO (ITALY)/S.TOMITA) (ITALY)
2nd: E.MISLEY (HUNGARY)/K.VADLAMUDI (USA)
3rd: B.SOLARSKI (POLAND)/Y.TAKIITANI (JAPAN)

LADIES DOUBLES

WD OPEN:
1st: K.BANDERE (LATVIA)/K.RUTKA (LATVIA)
2nd: D.JARUSAITIENE (LITHUANIA)/O.SZPAK (POLAND)
3rd: Z.BENDE (HUNGARY)/H.HIETANIEMI (FINLAND), E.LILLVAL (SWEEDEN)/E.SAKAVICIUTE (LITHUANIA)
Consolation winner: G.AIDUKAITE (LITHUANIA)/G.GINTAUTAITE (LITHUANIA)
Consolation finalist: E.CIBULSKIENE (LITHUANIA)/M.TODOROW

WD 45+:
1st: K.BAGYI (HUNGARY)/K.BERMOSER (AUSTRIA)
2nd: A.WIDZSZOWSKA (POLAND)/A.WOJCIUK (POLAND)
3rd: A.KOMAR (POLAND)/J.SZAFRANEK (POLAND), S.MICKEVICIUTE (LITHUANIA)/B.MILIAUSKIENE(LITHUANIA)
Consolation winner: V.RAICEVICIENE (LITHUANIA)/R.VAICIUNIENE (LITHUANIA)
Consolation finalist: G.BAKSYTE (LITHUANIA)/O.GUSTIENE (LITHUANIA)

WD 50+:
1st: B.ADOMAVICIENE (LITHUANIA)/R.STEPONKIENE (LITHUANIA)
2nd: M. LAM FIREK (USA)/V.MCEVOY (USA)
3rd: H.EGGESBO (NORWAY)/J.GALUSZKA-GARNUSZEK (POLAND), A.BARAKAUSKIENE (LITHUANIA)/M.SOEJIMA (JAPAN)
Consolation winner: I.CAUNE (LATVIA)/A.JUKNIENE (LITHUANIA)
Consolation finalist: V.MACIULSKIENE (LITHUANIA)/L.RUZGIENE (LITHUANIA)

WD 55+:
1st: A.AUERBACH (ESTONIA)/K.LIIVAMAGI (ESTONIA)
2nd: R.BREAUX (USA)/E.ECKERT (USA)
3rd: E.DYRDA (POLAND)/G.MARTINI-KAMINSKA (POLAND), M.FAUSTINI (ITALY)/C.MORETTI (ITALY)

WD 60+:
1st: M.DALKIN (USA)/B.SIDOFF (USA)
2nd: B.FLEISCHER-PETER (GERMANY)/U.HACHMOLLER-EISENBACH (GERMANY)
3rd: J.BALIGA (HUNGARY)/E.VILLANYI (HUNGARY), A.HANSEN (NORWAY)/C.STUIFBERGER SIDAMBAH (SWEEDEN)

WD 65+:
1st: B.KEDZIERSKA (POLAND)/M.PAWELEC-WOJTALIK (POLAND)
2nd: L.TARABORELLI (ITALY)/L.VERNILLO (ITALY)
3rd: L.DI PIETRANTONJ (ITALY)/C.KIRKPATRICK (USA), L.BERNDTSSON (SWEEDEN)/V.FRIMAN (SWEEDEN)
Consolation winner: A.STOKLAND (SWEEDEN)/E.STOKLAND (SWEEDEN)
Consolation finalist: K.KATAOKA (JAPAN)/M.WATANABE (JAPAN)

MIXED DOUBLES

XD OPEN:
1st: R.GOVONI (ITALY)/L.IMMELI (FINLAND)
2nd: Z.BENDE (HUNGARY)/I.DEGRELL (HUNGARY)
3rd: K.BANDERE (LATVIA)/M.ERGLIS (LATVIA), R.AUKSTAKALNIS (LITHUANIA)/G.GINTAUTAITE (LITHUANIA)
Consolation winner: G.AIDUKAITE (LITHUANIA)/I.KADUSEVICIUS (LITHUANIA)
Consolation finalist:E.AABEL (NORWAY)/M.TODOROW (NORWAY)

XD 40+:
1st: R.TELEGA (POLAND)/A.WOJCIUK (POLAND)
2nd: M.DAMASEVICIUS (LITHUANIA)/A.KEPENE (LITHUANIA)
3rd: R.DAMBRASUKIEN (LITHUANIA)/M.NEVERAUSKAS (LITHUANIA), N.BASEVICIENE (LITHUANIA)/S.GRYBAUSKAS (LITHUANIA)

XD 45+:
1st: B.ADOMAVICIENE (LITHUANIA)/R.VENCEVICIUS (LITHUANIA)
2nd: M.KOCZOROWSKI (POLAND)/J.SZAFRANEK (POLAND)
3rd: K.BAGYI (HUNGARY)/K.PONGRACZ (HUNGARY), K.BERMOSER (AUSTRIA)/H.CZUCZOR (HUNGARY)
Consolation winner: A.JUKNIENE (LITHUANIA)/M.MAZURKEVICIUS (LITHUANIA)
Consolation finalist: D.RIMAS (LITHUANIA)/J.RIMIENE (LITHUANIA)

XD 50+:
1st: M.EMERSONE (LATVIA)/E.VALEINIS (LATVIA)
2nd: V.MCEVOY (USA)/S.SHEPHERD (USA)
3rd: J.GALUSZKA-GARNUSZEK (POLAND)/P.GARNUSZEK (POLAND), R.STEPONKIENE (LITHUANIA)/A.VALIUKEVICIUS (LITHUANIA)
Consolation winner: S.BARAKAUSKAS (LITHUANIA)/A.BARAKAUSKIENE (LITHUANIA)
Consolation finalist: D.DRUNGA (LITHUANIA)/V.DRUNGIENE (LITHUANIA)

XD 55+:
1st: A.AJUTI (ITALY)/H.EGGESBO (NORWAY)
2nd: S.FETISOV (ESTONIA)/A.KAASIK (ESTONIA)
3rd: K.LIIVAMAGI (ESTONIA)/A.PETHES (HUNGARY),G.CLERICI (ITALY)/C.MORETTI (ITALY)
Consolation winner: E.BREAUX (USA)/R.BREAUX (USA)
Consolation finalist: M.SOEJIMA (JAPAN)/O.SOEJIMA (JAPAN)

XD 60+:
1st: B.DALKIN (USA)/M.DALKIN (USA)
2nd: T.MAZIAK (POLAND)/M.PAWELEC-WOJTALIK (POLAND)
3rd: A.HANSEN (NORWAY)/P.STROMME (NORWAY), B.MILIAUSKIENE (LITHUANIA)/A.VADAPOLAS (LITHUANIA)
Consolation winner: A.AUERBACH (ESTONIA)/E.EGGEN (NORWAY)
Consolation finalist: R.BANAS-SAMSON (POLAND)/D.OBIN (POLAND)

XD 65+:
1st: P.MONSANTOFILS (USA)/B.SIDOFF (USA)
2nd: P.FRUGONI (ITALY)/L.TARABORELLI (ITALY)
3rd: L.HAGBERG (SWEEDEN)/A.STOKLAND (SWEEDEN), G.ROSSI (ITALY)/L.VERNILLO (ITALY)
Consolation winner: L.HAGBERG (SWEEDEN)/A.STOKLAND (SWEEDEN)
Consolation finalist: L.BERDTSSONC(SWEEDEN)/A.GETERUD (SWEEDEN)

XD 70+:
1st: C.KIRKPATRICK (USA)/J.KIRKPATRICK (USA)
2nd: K.WATANABE (JAPAN)/M.WATANABE (JAPAN)
3rd: Z.PETER (HUNGARY)/J.SZANTHO (HUNGARY)

XD 75+:
1st: K.KATAKOA (JAPAN)/K.KATAKOA (JAPAN)
2nd: H.AHO (FINLAND)/H.TUNTURI-HIHNALA (FINLAND)
3rd: B.BREASCIANO (ITALY)/L.DI PIETRANTONJ (ITALY)